Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
İngiltere’de Üniversite Okumak için Yapmanız Gerekenler

İngiltere’de Üniversite Okumak için Yapmanız Gerekenler

Şubat 20, 2023 18:40
İngiltere’de Üniversite Okumak için Yapmanız Gerekenler
0

BEĞENDİM

Üniversite eğitimini İngiltere’de almak isteyen öğrencilerinin merak ettiği konuların başında; yurt dışında üniversite nasıl okunur, okullara kabul şartları nelerdir? gibi sorular oluyor. Birleşik Krallık, dünyanın en köklü ve en saygın yüksek öğrenim kurumlarına ev sahipliği yapması ile tanınan bir ülkedir. İngiltere, bu özelliği ile her yıl dünyanın dört bir yanından binlere öğrenciyi ağırlayarak eğitim sistemine dahil eder. İngiltere üniversite eğitiminde gösterdiği üstün başarı ile farklı ülkelerden öğrencilerin ve ailelerin gözdesi olmuştur. Peki, İngiltere’de üniversite okumak için yapmanız gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

İngiltere Üniversite Okumak için Gerekenler

Yurt dışında üniversite okumak denilince akla ilk gelen ülkelerden biri de İngiltere oluyor; çünkü Birleşik Krallık, başka ülkelerden gelen üniversite öğrencilerine diğer ülkelerden sağlayamadığı imkanlar sunuyor. Mesela; İngiltere’de lisans eğitimi aldığınız süreçte yasal olarak part time çalışma iznine sahip olursunuz. Bunun dışında; İngiltere üniversiteleri, mezun olan öğrencilerine mezuniyetlerinin hemen ardından full time çalışma izni de sağlar. Yurt dışında üniversite okumak istiyorsanız; bu şansınızı İngiltere’den yana kullanmanızı gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz. İşte, İngiltere’de üniversite okumak için gerekenler:

Akademik Yeterlilik

AP (Advanced Placement), A Level (Advanced Level) ya da IB (Uluslararası Bakalorya), Lise Diploması denkliklerinden birine sahip olmanız gerekiyor.

  • Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (IELTS)
  • Belirli bir seviyenin üstünde Türk lise diploma not ortalaması
  • Ders dışı aktiviteler ve CV
  • A+ ve IB Diploması

Vize Başvurusu

İngiltere’de üniversite okumak istiyorsanız, başvurunuz kabul edildiğinde almanız gereken vize türü Tier 4’dur. Bu vizeye başvuruda bulunmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlar; gerekli evraklar ve yaşam masraflarınız üzerine belirlenmiş maddi birikimlerden oluşmakta.

YÖK Denkliği

İngiltere üniversitelerinden birine başvuracaksanız, okulunuzda YÖK denkliğinin olup olmadığını kesinlikle önceden kontrol etmeniz gerekiyor. Aslında İngiltere üniversiteleri arasında öğrencilerin tercih ettiği çoğu okulda YÖK denkliği bulunur. Yine de bu durumu riske atmamakta fayda var. Kapsamlı bir ön araştırma yapmak sizin için çok daha iyi olacaktır. İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin, başvurucu sürecinden önce yapılması gerekenleri önceden araştırarak, hatta bir profesyonelden yardım alarak hayata geçirmesi çok daha faydalı olacaktır. İngiltere eğitim sistemi ve yurt dışından öğrenci kabul etme koşulları ilk etapta biraz karışık gelebilir. Zor olmayan bu süreç; sadece dikkat edilmesi gereken bilgileri içerir. İngiltere’de üniversite okumak adına çeşitli okullara başvurduğunuz zaman, başvurunuzun kabul görmesi durumunda; son aşamada sözlü mülakata girmeniz gerekebilir. Bu nedenle, İngilizce seviyenizin yeterli; hatta akıcı olması son kabul onayı için size ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Gerekli olan Ielts/Toefl puanınızda başvuru aşamasında en önemli kriterlerden biridir. İngiltere’de üniversite okumak için yapmanız gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.